top of page
Starptautiskie meistarkursi_web-128_edited.jpg

Starptautisko latviešu jauno mūziķu meistarkursu tradīcijas pirmsākumi

     Starptautisko latviešu jauno mūziķu meistarkursu tradīcija iesākās latviešu diasporā Kanādā, kad no 1985. gada līdz 1990. gadam notika trīs Mūzikas nometnes pazīstamajā un profesionālā Mount Orfordas mākslu centrā Kvebekas provincē, kuras organizēja Latviešu Jaunatnes Dziesmu Svētku padome Montreālā. Sabiedriskais darbnieks un padomes priekšnieks Mārtiņš Štauvers bija Mūzikas nometnes idejas iniciators. 

    Doma par Mūzikas nometnes rīkošanu Mārtiņam Štauveram radās 1982. gadā, kad notika 4. Latviešu Jaunatnes dziesmu svētki Klīvlendā, Ohaio. M.  Štauvers arī bija Latviešu jaunatnes dziesmu svētku idejas autors un viņa dzīvesbiedre, Ilga Štauvere, šo svētku galvenā administratore.  Pirmo trīs Jaunatnes dziesmu svētku Mūzikas nozares vadītājs bija diriģents Andrejs Jansons (1975, 1977, 1979), bet pēc tam, nākamo trīs svētku Mūzikas nozari vadīja komponiste Dace Aperāne, dzim. Štauvere (1982, 1985, 1987). 

    Ceturtā Jaunatnes dziesmu svētku programma bija kļuvusi ļoti plaša. Tajā piedalījās ne vien jauni koristi un tautas deju dejotāji, bet arī latviešu jaunatnes orķestris ar instrumentālistiem no Ziemeļamerikas un Eiropas, kā arī latviešu jaunatnes kamerkoris un daudzi latviešu jaunie komponisti un kordiriģenti.    Mārtiņš Štauvers uzskatīja ka būtu vērtīgi, ja šie un citi latviešu jaunie talanti varētu satikties vienkopus vairākas dienas pirms nākamajiem 5. Jaunatnes dziesmu svētkiem 1985. gadā Monrealā, lai ne vien sagatavotu Svētku programmu, bet arī iepazītos un mācītos pie tā laika latviešu mūzikas meistariem.  

     1983. gada vasarā, Mārtiņš un Ilga Štauveri saņēma Kanādas zināmās Catelli firmas J. H. Moore izcilības balvu un $5,000 stipendiju kā atzinību par sarīkotiem Latviešu Jaunatnes dziesmu svētkiem Kanādā un ASV, ko viņi izlēma izmantot kā “sēklas naudu” pirmai Jauno mūziķu nometnei Mount Orfordas mākslu centrā. Komponists un profesors Tālivaldis Ķeniņš atbalstīja domu rīkot 1. Mūzikas nometni un uzrakstīja rekomendācijas vēstuli Mount Orfordas mākslu centra vadībai, kas akceptēja Mūzikas nometnes norisi un koncertprogrammu. 

    Pirmā mūzikas nometne Mount Orfordā notika pirms V Latviešu Jaunatnes dziesmu svētkiem 1985. gadā no 23. līdz 30. augustam; nometnē, ko vadīja diriģente Daira Cilne, piedalījās 85 dalībnieku no Ziemeļamerikas, un no Eiropas – mācībspēku vidū bija ievērojami latviešu mūzikas lektori un meistarklašu vadītāji. Jaunie mūziķi iestudēja plašu orķestra un kormūzikas programmu, apmeklēja lekcijas, piedalījās meistarklasēs un dalībnieku koncertos. Mūzikas nometnes norisi izveidoja tās mākslinieciskā vadītāja, komponiste Dace Aperāne.

    Mūzikas nometnes mērķis ir: Dot iespēju nometnes dalībniekiem papildināt savu mūzikas izglītību pie mūsu izcilākajiem spēkiem; apgūt zināšanas latviešu mūzikas pasaulē, izveidot dialogu mūzikas jautājumos; rosināt tālāku darbošanos, tādējādi piedaloties un ieaugot mūsu kultūras  jaunradē; iepazīties savā starpā un ar lektoriem. Tā būtu likti noteikti pamati mūzikas nozares [Mūzikas nometnes] turpinājumam. - M. Štauvers (1984) 1987.gadā,  pirms VI Jaunatnes dziesmu svētkiem, Šerbrukas pilsētā, Kvebekā, no 23. augustam līdz 3. septembrim notika 2. Mūzikas nometne, kurā arī piedalījās iespaidīgs skaits dalībnieku un mācībspēku; to vadīja Daira Cilne un māksliniecisko programmu veidoja D. Aperāne. Nometnē atkal muzicēja latviešu jaunatnes orķestris un svētku kamerkoris. 3. Mūzikas nometne notika 1990. gadā no 17. līdz 27. jūnijam, atkal Mount Orfordas mākslu centrā. Tajā  piedalījās vairāki izcili mūziķi no Latvijas:  muzikoloģe Ingrīda Zemzare, flautiste Dita Krenberga, komponisti Arturs Maskats un Juris Kulakovs un divas jaunas Latvijas mūzikas konservatorijas čellistes – Inga Ozola, toreiz Sproģe un Inese Zvejniece, toreiz Staļģe . Šo Mūzikas nometni vadīja dziedātājs un kordiriģents Pauls Berkolds un mākslinieciskā vadītāja atkal bija D. Aperāne. Doma par to, ka Mūzikas nometne varētu notikt kaut kad nākotnē Latvijā, pacēlās šajā trešajā Mūzikas nometnē.  

    Daces Aperānes vārdos: “Latvijas viesu lektori man stāstīja ka Latvijā līdzīgas nometnes un arī meistarklases visās mūzikas specialitātēs nebija un lūdza maniem vecākiem - Mārtiņam un Ilgai Štauveriem apsvērt domu tādas eventuāli noorganizēt Latvijā.  Kad Latvija ieguva savu neatkarību 1991. gadā, mani vecāki un es sākam interesēties par nometnes rīkošanu piemērotās telpās Latvijā.”

    Mūzikas nometnes tradicija Kanādā atrada pēctecību Latvijā ar  I Latviešu jauno mūziķu nometni, kas notika Jaungulbenē, 1994. gadā. Jāpiemin, ka komponists Tālivaldis Ķeniņš bija mākslinieciskās daļas vadītājas Daces Aperānes padomdevējs šai, un arī II Mūzikas nometnei 1996. gadā, Ogres mūzikas skolā. T. Ķeniņa rekomendācijas vēstule Latvijas Kultūras ministrijas Skolu centram par Mūzikas nometņu augstvērtīgo mācību programmu bija par pamatu finansiālam atbalstam pirmās nometnes organizēšanai. 

    Šis pasākums ar visiem iespējamiem līdzekļiem sekmējams un atbalstāms. Tā lietderība ir nenoliedzama un jaunākai paaudzei visi tās stimulējošie faktori iezīmēs tālejošas latviešu mūzikas vērtības latviešu mūzikas dzīves attīstībā. - T. Ķeniņš (1994). Latviešu ērģelniece, Dr. Ingrida Gutberga, kura bija lektore 3. Mūzikas nometnē Mount Orfordā,  spēlēja lielu lomu 1. Latviešu jauno mūziķu nometnē un arī turpmākās nometnēs/meistarkursos līdz 10. Jauno mūziķu meistarkursiem Siguldā, Latvijā, kā nometnes/meistarkursu direktore un ērģeļu meistarklašu vadītāja. Gadu mijā, līdz kādam 2010. gadam, kad notika IX Starptautiskie latviešu jauno mūziķu meistarkursi Siguldas mākslu skolā “Baltais Flīģelis” un arī pēc tan, meistarklašu vadītāju un jauno dalībnieku vidū parasti piedalījās vismaz pāris mūziķi, kuri vai nu bija saistīti ar Latviešu jaunatnes dziesmu svētkiem vai Mūzikas nometnēm Kanādā, kā piemēram: Anita Kuprisa, Arturs Ozoliņš, Andrejs Jansons, Juris Kulakovs, Pauls Berkolds, Imants Mežaraups, Rasma Lielmane, Arturs Maskats, Laila Saliņa, Andrejs Martens, Lilija Zobens, Sandra Mogensena, Gunta Plostniece, Sandra Zeidenberga, Ingrīda Zemzare, Dace Aperāne un arī nometnes idejas iniciators Mārtiņš Štauvers, kurš sākot ar II Mūzikas nometni/meistarkursiem Latvijā izdeva meistarkursu avīzi, pienākumu, ko vēlāk uzņēmās pašreizejā avīzes redaktore Maija Avota. 

    Dace Aperāne: “Domāju ka pavisam droši varētu teikt, ka tā jaunā mūziķu paaudze, kas piedalījās Jaunatnes dziesmu svētkos un latviešu Mūzikas nometnēs Kanādā, kļuva par Dziesmu svētku tradīcijas, kā arī latviešu mūzikas mantojuma kopējiem un turpinātājiem.  Kas ir bijis ļoti skaisti piedzīvot, ir tas, ka arī Latvijā, daudzi jaunie latviešu mūziķi kuri ir piedalījušies Mūzikas nometnēs/Starptautiskos meistarkursos ir kļuvuši par latviešu Dziesmu svētku un latviešu mūzikas tradicijas kopējiem un dedzīgiem veidotājiem 21. gadsimtā Latvijā un arī par pašreizējiem Starptautisko latviešu jauno mūziķu meistarkursu meistarklašu vadītājiem!”

Screenshot 2024-12-02 at 17.26.03.png
bottom of page